Kaip ir kiek sėda rąstinis namas?

Neišvengiamas procesas

Medinio namo sėdimas yra natūralus ir neišvengiamas reiškinys. Jį sukelia medienos džiūvimas. Sienojų, sijų, balkių džiūvimas yra netolygus, nes saulė kaitina ir pučia medines namo konstrukcijas iš kiekvienos pusės skirtingai.

Kas sukelia namo sėdimo procesą?

Rąstinio namo rentimas

  • Kampų rentimo būdas
  • Rąstų sudūrimo glaudumas ir tankumas
  • Rentinio rąstų jungimo medžiagos: medinės medvinės ar metaliniai kaiščiai

Medžiaga

Jeigu statinys suręstas iš labai drėgnos medienos, tai džiūvimas sukels dideles rentinio deformacijas. Todėl prieš rentimo pradžią visus rąstus reikia tinkamai išdžiovinti.

Statybos metodai

Rąstų paruošimas ir surinkimas statybos metu gali turėti įtakos nusėdimui. Jei rąstai netinkamai paragauti, apdoroti ar sumontuoti, gali kilti nusėdimo problemų.

Rąstinio namo rentimas

Nusėdimo dydis priklauso ir nuo to, kokiu būdu statinys buvo suręstas
  • namo kampų rentimo būdas;
  • rąstų sudūrimo glaudumas ir tankumas
  • tarp vainikų klojama medžiaga
  • rentinio rąstų jungimo medžiagos: medinės medvinės ar metaliniai kaiščiai;
  • ar paliekami tinkami technologiniai tarpeliai

Jei į šiuos faktorius nebus atsižvelgta, rentinys gali deformuotis smarkiai:

  • langų rėmai persikreips
  • durys bus sunkiai atidaromos
  • kils problemų su grindų danga
  • vidinė sienų apdaila gali būti sugadinta.

 

Medžiaga

Drėgmės kiekis rąste yra labai svarbus rąstinių namų sėdimo procesui

Drėgmės kiekis medžiagoje statant: Kai rąstai pirmą kartą naudojami statybai, juos reikia tinkamai išdžiovinti. Rąstai yra džiovinami džiovykloje kur mediena išždiovinama iki 18%-20% drėgnumo.

Drėgmės kiekis medžiagoje jau gyvenant rąstiniame name: Pastačius rąstinį namą ir laikui bėgant rąstai bando “prisitaikyti prie aplinkos”. Tai yra natūralus procesas, kuriam įtakos turi aplinkos sąlygos, pavyzdžiui, temperatūra, drėgmė ir oro cirkuliacija. Nykstant drėgmei, rąstai mažėja, todėl jie susitraukia.

Susitraukimas ir nusėdimas: Rąstai susitraukia ir nusėda, nes jie prisitaiko prie sumažėjusio dydžio. Šis nusėdimas gali būti labiau pastebimas per pirmuosius kelerius metus po pastatymo ir yra normali rąstinių namų brandinimo proceso dalis. Nusėdimo kiekis priklauso nuo įvairių veiksnių, įskaitant medienos rūšį, pradinį drėgnumą ir aplinkos sąlygas.

Sezoniniai pokyčiai: Drėgmės kiekio pokyčius lemia ir sezoniniai svyravimai. Sausuoju ir šiltuoju metų laiku rąstai netenka drėgmės ir susitraukia, todėl nusėda. Priešingai, drėgnu ir drėgnu metų laiku rąstai gali sugerti drėgmę ir šiek tiek išsiplėsti, taip neutralizuodami tam tikrą susitraukimą.

Su drėgme susijusių nusėdimo problemų mažinimas: Kad sumažintų nusėdimo problemas, susijusias su drėgmės kiekiu, mes naudojame  išdžiovintus rąstus Tinkamai išdžiovinti rąstai mažiau susitraukia. Be to, mes taip pat komplektuojame namą su kompensaciniais mechanizmais, kurie taip pat mažina namo sėdimą.

Svarbu pažymėti, kad nors tam tikras nusėdimas yra tikėtinas ir normalus reiškinys, drastiškas ar netolygus nusėdimas gali būti problemų požymis. Norint užtikrinti, kad nusėdimas neviršytų priimtinų ribų ir kad rąstinio namo konstrukcinis vientisumas laikui bėgant išliktų, būtina tinkamai suprojektuoti, taikyti tinkamus statybos metodus ir vykdyti nuolatinę priežiūrą.

Statybos metodai

Rąstų paruošimas, apdirbimas ir surinkimas statybos metu gali turėti didelės įtakos rąstinio namo nusėdimui

Rąstų parinkimas ir paruošimas:

  • Naudojame tik žiemą pjautus rąstus bei juos išdžioviname tinkamai.

Rąstinio namo  projektavimas:

  • Projektuojant iškarto atkreipiame dėmesį, kurios konstrukcijos gali trukdyti “sėsti” namui bei sprendžiame juos su klientu.
    Pamatų konstrukcija:

Rąstų konstrukcija:

  • Gamybos metu tikriname kiekvieną rąstinio namo detalę bei sukirtimą ir laikomės savo gamybos standartų.

Priežiūros praktika (kliento):

  • Reguliariai atlikite patikrinimus bei praneškite mums jeigu reikia papildomo reaguliavimo po statybos.
    Šis punktas yra taip pat svarbus dėl to, nes tai padės sumažinti nusėdimo problemas ir užtikrina ilgalaikį rąstinių namų stabilumą.